Cigarety a alkohol zo zahraničia a DPH

  

Chcel by som sa opýtať, či do toho limitu 14 000 eur za rok, keď nakupujem tovar zo zahraničia a som registrovaný podľa § 7a, sa ráta aj alkohol a cigarety? Lebo som hľadal, ale nikde som nenašiel k tomu nič, takže môžem to kupovať ako hociktorý iný drobný tovar čo kupujem zo zahraničia alebo nie?

 

Zdravím. Ako uvádza Zákon 222/2004 Z.z o DPH v § 7, ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom (dane – DPH), alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 €. Využívate teda túto možnosť, čo je správne.

V Zákone sa však ďalej píše, konkrétne v § 69 ods. 6, že pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a. A tu, v § 11 ods. 5, sa práve pojednáva o nadobudnutí  tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.

Takže vo vašom prípade musíte tovar (spomínaný alkohol a cigarety) zo zahraničia nakúpiť bez DPH, DPH vo výške 20 % z nakúpeného tovaru na Slovensku priznať a prostredníctvom daňového priznania DPH odviesť do štátu. Daňové priznanie sa podáva do 25. dňa po skončení kalendárneho mesiaca v ktorom vznikla daňová povinnosť.

Tento tovar sa však do limitu 14 000 € za rok nezarátava, takže ak bude ďalej nakupovať tovar zo zahraničia, ktorý nie je predmetom spotrebnej dane na Slovensku, môžete tak postupovať ako doteraz.

[nahlás chybu v článku]