Webové služby – ide o podnikanie?

  

„Zdravím, mohol by som sa opýtať, či pri prevádzkovaní webovej stránky a zavedení platenej služby, nemyslím predaj fyzického produktu, ale napríklad, po zaplatení dotyčného účet bude aktívny a dostane výhody, napríklad môže pridať príspevok alebo podobne, sú potrebné nejaké právne úkony? Alebo či do určitej sumy mesačného zárobku nie je potrebné nič a od napríklad 1 600 € je treba založiť živnosť ? Alebo ako sa teda vlastne táto vec má?“

Zdravím. Podľa § 2, ods. 1 Zákona 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka resp. § 2 455/1991 Zb.  Živnostenského zákona sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.“ Aj vo vašom prípade ide o podnikanie, keďže:

  • ide o sústavnú činnosť – nejde o jednorazovú akciu, kedy sa všetci používatelia zaregistrujú naraz a potom už registrácia nie je ďalej možná,
  • účelom je dosiahnutie zisku – keďže určite chcete mať nejaký peniaz za váš vynaložený čas, ktorý venujete stránke,
  • navyše, aj keď nepredávate žiaden tovar, predávate službu.

Popisovanú službu(y) môžete poskytovať iba na základe živnosti, ako fyzická osoba podnikateľ alebo ako právnická osoba (napr. eseročka).

Z toho taktiež vyplýva, že žiadne vaše príjmy nie sú oslobodené od dane, no na druhej strane, po založení živnosti si budete môcť uplatniť výdavky (resp. náklady – pri právnickej osobe), ktoré ste vynaložili na dosiahnutie príjmu (do výdavkov/nákladov si budete môcť dať napr. kancelárske potreby, telefónne a internetové služby, webhosting, počítač…).

Mohlo by vás zaujímať:

(Aktualizované 16.11.2017, 09:42)

[nahlás chybu v článku]