Od 01.01.2019 budú môcť matka a otec súbežne poberať materskú

  

Pri „reťazovom pôrode“, teda keď matka je na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, počas toho otehotnie a porodí druhé dieťa, bude od 01.01.2019 možné, aby mohli obaja rodičia poberať materskú – otec so starším dieťaťom a matka s novo narodeným.

Súčasný stav je taký, že otec dieťaťa môže naň poberať materské po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Písal som o tom v článku Musia byť otec a matka manželia, aby mohol ísť otec na materskú dovolenku so synom?

Po novom, od 01.01.2019 sa to však zmení k lepšiemu. A na to stačilo doplniť iba pár slov do zákona. Konkrétne: „na to isté dieťa“.

Pôvodné znenie § 49 ods. 2 písm. d) Zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení „otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok“ sa zmení na „otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok“.

Tým sa zabezpečí súbežný nárok na materské obom rodičom.

(Zdroj: nrsr)

[nahlás chybu v článku]