Môžem si vypýtať potvrdenie o zdaniteľnom príjme už teraz?

  

Dobrý deň prajem, viem že daňové priznanie je možné podať do konca marca, ale chcem sa spýtať, nakoľko si DP robím sám. Môžem si už aj takto na začiatku roka vypýtať od všetkých mojich zamestnávateľov potvrdenie o príjme za rok 2023? Nie je to moc skoro? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a pomoc.

 

Zdravím. Danú situáciu upravuje Zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v časti Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane. Platiteľom dane sa myslí platiteľ dane z príjmov (nie DPH).

Tu, v § 39 ods. 5, je uvedené, že zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľný príjem, vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti (…) a doručiť zamestnancovi najneskôr do

  • 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
  • do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

Takže áno, možnosť tu samozrejme je, ale musíte požiadať daného (daných) zamestnávateľa (zamestnávateľov) najneskôr do 05.02.2024, keďže sa podáva daňové priznanie za rok 2023.

Mohlo by vás zaujímať: Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za rok 2023

[nahlás chybu v článku]