Koľko môžem zarobiť počas poberania rodičovského príspevku?

  

Dobrý deň Som na materskej a od februára poberám rodičovský príspevok. Dieťa má 15 mesiacov. Chcem začať chodiť na brigády, len neviem koľko si môžem brigádou počas poberania rodičovského príspevku zarobiť. Viete mi prosím Vás poradiť?

Zdravím. Nárok na rodičovský príspevok máte aj vtedy, ak vykonáva zárobkovú činnosť, či už na pracovnú zmluvu alebo dohodu, plný alebo čiastočný úväzok. Nie je to ničím obmedzené. Taktiež nie je obmedzená ani suma, ktorú môžete zarobiť. O rodičovský príspevok neprídete.

V prípade, že začnete pracovať popri materskej dovolenke, musíte splniť jednu dôležitú podmienku, ktorá je zakotvená v § 3 Zákona 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku. A tou je zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa. Keďže vy pracujete a počas práce sa o dieťa nemôžete starať, musí sa oň postarať niekto iný, napr. manžel, starí rodičia, jasle… Takéto to zabezpečenie riadnej starostlivosti si Sociálna poisťovňa vyžaduje písomne doručiť.

A ďalšie, čo musíte urobiť je, že do 8 dní od začiatku práce sa odhlásiť zo sociálnej poisťovne ako poistenec štátu dôchodkového poistenia – toto poistenie už nebude za vás naďalej platiť štát, ale vy a váš zamestnávateľ zo mzdy. Keď vám potom práca (zmluva) skončí a zároveň budete pokračovať naďalej v rodičovskej dovolenke, tak sa opäť pôjdete nahlásiť do Sociálnej poisťovne ako poistenec štátu.

V návrhu je však dodatočné, spätné uplatnenie prihlásenia sa ako poistenca štátu pri nástupe na rodičovskú dovolenku. V súčasnosti, ak sa žena osobne neprihlási na Sociálnu poisťovňu pri nástupe na rodičovskú dovolenku ako poistenkyňa štátu, príde tak počas trvania rodičovskej dovolenky o dôchodkové poistenie a znižuje sa jej tým budúci dôchodok. Viac sa dočítate v článku Novely v oblasti materstva.

(Aktualizované 14.11.2017, 12:39)

[nahlás chybu v článku]