Stávka na neistotu (film TIP)

  

Chcete tip na dobrý film pre prípad, keď budete ležať v posteli s nádchodu ako ja teraz? Námetom filmu Stávka na neistotu (The Big Short) bola rovnomenná kniha Big Short od spisovateľa Michaela Lewisa. Dej filmu sa odohráva v rokoch 2005-2008 a je o udalosti, ktorú si pamätá každý z nás. Niekoho sa dokonca aj reálne dotkla. Bola ňou hypotekárna kríza, ktorá vypukla v USA a rozšírila sa do celého sveta.

V roku 2005 ste mohli v Amerike získať 100 %-nú hypotéku na svoju vilu s množstvom izieb, veľkým pozemkom, či bazénom, a to všetko bez toho, aby sa vás niekto pýtal, či máte čím ručiť a z čoho splácať.

Našla sa však skupina ľudí, ktorá toto všetko „prekukla“. Títo ľudia si uvedomili, že množstvo takýchto riskantných hypoték povedie iba k jednému. Preto využili chamtivosť bánk vo svoj prospech a vymysleli finančný produkt, ktorý im mal zabezpečiť obrovský výnos peňazí, ak by k tomu došlo. A už len čakali… Až do roku 2008.

Aj keď film obsahuje dosť odborných termínov, ktoré sú nevyhnutné na to, aby divák pochopil ako funguje svet bánk a ich zákulisie, nemusíte sa báť. Sú veľmi dobre vysvetlené cez strihnuté zábery s celebritami, ktoré vám vo vani, v kuchyni alebo pri partičke Blackjacku.

Ale osobne si myslím, že kniha musí byť ešte lepšia.