Nahranie a aktualizáciu certifikátu na občiansky preukaz už zvládnete aj vy sami

  

Takmer rok po tom, ako štát sľuboval internetovú službu nahrávania certifikátov na občianske preukazy s čipom, svetlo sveta uzrela aktualizácie eID klienta 3.0.0, ktorá toto nahrávanie nových a aktualizovanie starých certifikátov umožňuje.

Odpadá tak návšteva polície pri nahrávaní alebo aktualizácii certifikátu. To však platí iba pre tých, ktorí už majú elektronický občiansky preukaz aktivovaný (majú nastavený BOK). Ak ho aktivovaný ešte nemáte, prvotným krokom je návšteva polície alebo príslušného klientského centra.

Aktualizácia eID klienta 3.0.0 je zatiaľ k dispozícii iba pre Windows [»], podpora pre macOS a Linux má byť dostupná v najbližších týždňoch. Aktualizácia by sa vám mala ponúknuť sama.

Proces prebieha nasledovne:

Ak máte k počítaču pripojenú čítačku, kliknete v panely úloh pravým tlačidlom myši na ikonu eID a zvolíte možnosť „Vydať certifikáty“.

eidcert1

Do čítačky vložíte občiansky preukaz a zadáte svoj 6-miestny BOK.

eidcert2

eidcert3

Aplikácia aicky zistí, či máte na občianskom preukaze nahraný certifikát na podpisovanie, alebo či je nahraný certifikát platný a podľa toho vám ponúkne ďalšiu možnosť – nahrať úplne nový certifikát, alebo aktualizovať na novší.

eidcert4

eidcert5

Tu už postupujete po kliknutí na tlačidlo „Ďalej“ podľa návodu. Aplikácia vám ponúkne možnosť nastaviť si vlastný ZEP PIN (pre potvrdenie elektronického podpisu) a ZEP PUK (pre odblokovanie ZEP PIN-u v prípade jeho zablokovanie). Po potvrdení dvoch informačných okien začne proces nahrávania a aktualizácie. Ten trvá do 15 minút, prebieha však na pozadí, takže mu nemusí venovať pozornosť a kľudne ďalej pokračovať vo svojej práci.

(Zdroj: zive.sk, slovensko.sk)

[nahlás chybu v článku]