Značka: daňové prizananie

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby (typ B) za rok 2018

  

Daňové priznanie typu B podáva daňovník (fyzická osoba), ktorému plynuli príjmy nielen zo závislej činnosti (zo zamestnania), ale aj iné príjmy podľa Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Kto, kde a dokedy musí podať daňové priznanie a zaplatiť daň?

Dokedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane za rok 2018?

  

Ak ste zamestnanec a v roku 2018 ste mali iba príjem zo závislej činnosti, môže najneskôr do 15.02.2019 (piatok) písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Vyhnete sa tak podávaniu daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby, ktoré by ste museli podať do 01.04.2019 (pondelok) v prípade, že bol váš príjem za minulý rok vyšší ako 1 915,01 €.

Link

V pondelok bol deň D pre odložené daňové priznania do konca júna. A ako inak – história sa zopakovala a.k.a. spomalené a často až nefunkčné systémy. Čo všetko si zažili používatelia v tento deň a ako na to reagovala finančná správa si môžete prečítať v článku [»]

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby (typ B) za rok 2017

  

Daňové priznanie typu B podáva daňovník (fyzická osoba), ktorému plynuli príjmy nielen zo závislej činnosti (zo zamestnani), ale aj iné príjmy podľa Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov a to: § 6 – Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu, § 7 – Príjmy z kapitálového majetku, § 8 – Ostatné príjmy (tu patria napríklad veľmi obľúbené príjmy z príležitostných činností). Ak spĺňate podmienky (uvedené v článkoch), môžete podať daňové priznanie FO typu A aj napr. pri príležitostnom príjme, či výhre (musí nastať situácia, že príjem nebudete musieť zdaňovať). Kto, kde a dokedy musí podať daňové priznanie a zaplatiť daň?

Dokedy môže zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie dane za rok 2017?

  

Ak ste zamestnanec a v roku 2017 ste mali iba príjem zo závislej činnosti, môže najneskôr do 15.02.2018 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Vyhnete sa tak podávaniu daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby, ktoré by ste museli podať do 03.04.2018 v prípade, že bol váš príjem za minulý rok vyšší ako 1 901,67 €. Tlačivo nájdete »TU«.