Pravidlo čísla 72

  

Pravidlo čísla 72. O čo ide? Ak ho poznáte viete, že ide o veľmi ľahký a jednoduchý spôsob, pomôcku, ako si vypočítať počet rokov, ktoré potrebujete na to, aby sa vám vaša investícia zdvojnásobila pri určitej úrokovej sadzbe. A ako to vlastne funguje?

Pravidlo čísla 72 hovorí, že počet rokov, za ktoré sa vám investícia zdvojnásobí sa rovná číslu 72 vydelenému úrokovou mierou investície. Veľkou výhodou je, že toto pravidlo pri výpočte rešpektuje zložené úročenie (úrok z úroku). Ak by ste teda niekde investovali 100 € s úrokovou mierou 2 %, tak počet rokov, za ktoré sa vám investícia zdvojnásobí na 200 € je 72 / 2 = 36 rokov.

Pri úrokovej miere 5 % by to bolo 14,4 roka (teda v 15. roku), pri 7,2 % presne 10 rokov. Ak by bola úroková miera 10 %, tak 7,2 roka (teda v 8. roku) a pri 15 % úroku 4,8 roka (v 5. roku). V prípade 30 % úroku by to bolo 2,4 roka (v 3. roku). Ak by však bola úroková miera až 72 % (nereálna), tu by už pravidlo čísla 72 zlyhávalo. Príklad výpočtu si môžete pozrieť v priloženej grafike výpočtu.

Z príkladov výpočtov možno vidno, že najpresnejší výpočet dostanete pri úroku 7,2 %. Pri posúvaní úrokovej miery naľavo alebo napravo sa výpočet postupne rozlaďuje, nie však tak, aby bol nepoužiteľný. Všimnúť si to môžete pri prvom výpočte 2 % úroku, kde za rok zdvojnásobenia investície zo 100 € na 200 € možno považovať už 35. rok so sumou 199,99 €. No matematicky samotné dosiahnutie 200 € nastane až v 36. roku.

A v prípade, že ste sa pozastavili nad tým, že také veľké úroky (7,2 %, 10 či 15 %) nikde nie sú, opak je pravdou. Takéto úroky môžete mať vy v prípade, ak máte od banky nejakú druh bezúčelového úveru, spotrebného úveru, povoleného prečerpania na účte, prípadne využívate kreditnú kartu. Samotné banky (aj keď majú na to veľmi prepracovaný softvér) si tak vedia veľmi rýchlo prepočítať koľko a za aké obdobie od vás zarobia.

Toto pravidlo sa však dá použiť aj opačným spôsobom. Ak chcete zistiť akú úrokový sadzbu potrebujete mať na to, aby sa za určitý počet rokov zdvojnásobili svoj vklad, tak úroková sadza = 72 / počet rokov.

Mohlo by vás zaujímať: Ako to chodí v Amerike – Pôžičky na auto (video CZ titulky)

[nahlás chybu v článku]