Dávka v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke

  

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či mám nárok na podporu v nezamestnanosti. Nakoľko som momentálne na rodičovskej dovolenke a predtým na materskej dovolenke s 2 deťmi. Zamestnávateľ ma nemôže prijať naspäť. Lebo by som musela pracovať na 2 zmeny, čo z mojej strany nie je možné nakoľko by nemali byť s kým deti. U zamestnávateľa som pracovala pred odchodom na materskú 6 rokov. Teraz som piaty rok na rodičovskej dovolenke. Za odpoveď vopred ďakujem.

 

Zdravím. Podľa § 104 Zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení má poistenec nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky. Podľa § 104a Zákona sa do obdobia poistenia v nezamestnanosti (na nárok na dávku v nezamestnanosti) započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Pre potreby dávky v nezamestnanosti sa toto obdobie považuje ako keby bolo, ľudovo povedané, „odrobené“.

Výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu, ktorým je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Viac o výpočte dávky v nezamestnanosti v § 108 Zákona.

Mohlo by vás zaujímať: Mám nárok na celú dávku v nezamestnanosti alebo len časť?, Vyplatenie zostávajúcej časti dávky v nezamestnanosti

[nahlás chybu v článku]